Sheriff Tiraspol a repurtat o victorie clară în meciul cu Sutjeska

Sheriff Tiraspol a început cu dreptul noul sezon din cupele europene. Campioana Moldovei a învins cu 2-0, pe teren propriu, formaţia Sutjeska, din Muntenegru, în prima manşă a turului secund preliminar al Ligii Campionilor.

Sheriff a dominat cap-coadă partida şi şi-a creat o mulţime de-a ocazii de a marca pe tot parcursul meciului, însă elevii lui Veaceslav Rusnac au reuşit să deschidă scorul abia în minutul 71, atunci când fundaşul român Andrei Mureşan, fotbalist transferat în această vară de galben-negri, a reuşit şi l-a învins pe portarul oaspeţilor, Janjusevic.

Bulgarul Ismail Isa a fost cel care a stabilit rezultatul final cu trei minute înainte de încheierea meciului. Sheriff sa impus cu 2-0 şi porneşte astfel cu prima şansă la calificarea în turul trei. Returul va avea loc la Niksic, peste o săptămână.