Austria, lider distanţat

Surprizele s-au ţinut lanţ în grupa G preliminară din care face parte naţionala Moldovei. Rusia a pierdut în deplasare cu Austria, iar Suedia nu a putut trece de Muntenegru.

Reprezentativa Austriei şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul grupei G după victoria la limită pe teren propriu, scor 1-0 împotriva Rusiei. Singurul gol al meciului a fost marcat de Okotie în minutul 73. Într-o altă partidă Suedia a remizat cu Muntenegru, scor 1-1. Nordicii au deschis repede scorul prin vedeta Zlatan Ibrahimovic, dar gazdele au reuşit să restabilească egalitatea graţie golului înscris de Jovetic cu 10 minute înainte de finalul întâlnirii. În topul grupei G Austria are 10 puncte, fiind urmată de Suedia care a adunat 6 puncte. Urmează Rusia şi Muntenegru cu câte 5 puncte, Liechtenstein - 4 puncte şi Moldova - un singur punct.