Bayern termină anul pe primul loc

016 декабря 2013

Bayern Munchen este sigură de locul 1, la finalul turului din campionatul Germaniei, după victoria de pe teren propriu cu Hamburg. Tot sâmbătă, Borussia Dortmund a fost aproape să piardă pe terenul celor de la Hoffenheim.

După înfrângerea cu Manchester City din UEFA Champions League, Bayern nu a avut mari emoții împotriva lui Hamburg. Echipa lui Guardiola a învins cu 3-1, dar s-a desprins greu, în prima repriză. Mandzukic a deschis scorul în minutul 42, iar apoi Gotze a făcut 2-0, după pauză. Lasogga a redus din diferență cu trei minute înainte de final, dar Shaqiri a stabilit scorul final în prelungirile partidei. Dortmund a demonstrat în continuare că este o echipă oscilantă. După succesul de la Marseille, oamenii lui Klopp nu au reușit decât un egal împotriva unei echipe aflată în mare formă. Cu 44 de puncte, Bayern este lider detașat în Bundesliga, cu o etapă înainte de finalul turului. Campioana Germaniei nu mai poate să piardă primul loc, chiar dacă pierde în ultima etapă, la Stuttgart, avansul față de Bayer Leverkusen fiind de șapte puncte.