BĂTAIE GENERALĂ între jucătorii echipelor Sibir şi Torpedo. Moldovenii legitimaţi au apărat un coechipier

Jucătorii echipei naţionale de fotbal Eugen Cebotaru şi Victor Golovatenco au participat la bătaia generală în timpul partidei dintre Sibir Novosibirsk şi Torpedo Armavir din liga a doua a Rusiei.

Moldovenii legitimaţi la Sibir au sărit în apărarea unui coechipier care a fost faultat.

În ultimul minut regulamentar, jucătorii celor două formaţii s-au luat la pumni. Din imagini se poate observa cum Eugen Cebotaru îmbrânceşte un adversar, iar mai târziu alături de Victor Golovatenco se ia la harţă cu centralul Igor Nizovţev.

Potrivit presei din Rusia, spiritele au fost încinse de arbitrul partidei, care a avut câteva decizii greşite. În acelaşi timp, "flueiraşul" a acordat trei lovituri de la 11 metri pentru Torpedo, dintre care două în ultimele două minute ale partidei, încheiată la egalitate cu scorul 2-2.

În urma acestui incident, Federaţia Rusă de Fotbal va suspenda mai mulţi jucători în urma unei şedinţe de urgenţă, în timp ce arbitrul Igor Nizovţev a fost deja suspendat până la sfârşitul sezonului.