Portugalia a fost umilită de Germania la meciul din Campionatul Mondial

Germania a învins aseară Portugalia cu un categoric scor de 4-0. Eroul partidei a fost Thomas Muller. Jucătorul lui Bayern Munchen, care se află la cea de-a 50-a partidă la echipa naţională a reuşit un hattrick, marcând în minutele 12, 46 şi 78.

Celălalt gol al nemţilor a fost reuşit de fundaşul Borussiei Dortmund, Mats Hummels.

De partea cealaltă, portughezii au jucat din minutul 37 în inferioritate numerică, fundaşul galactic Pepe fiind eliminat după un incident în care a fost implicat şi Muller.

Pepe i-a reproşat neamţului că simulează o lovitură, iar arbitrul i-a acordat direct cartonaşul roşu.

În celelalte partide de aseară, Iran şi Nigeria au remizat fără goluri, iar naţionala Statelor Unite ale Americii a învins Ghana cu 2-1