Lyon merge ceas în Franţa

017 августа 2013

Olympique Lyon s-a impus în deplasare, la Sochaux, cu 3-1 și rămâne lider în Franța.

Gazdele au deschis scorul în minutul 5, după ce Bisevac a faultat în careu, iar Boudebouz a executat excelent penalty-ul. În minutul 35 Grenier i-a pasat decisiv lui Yassine Benzia, iar mijlocasul de 18 ani a marcat primul său gol în Ligue 1. Același Benzia a ajutat-o pe Lyon să intre în avantaj la vestiare cu pasa perfectă pentru Lacazette, care a înscris al treilea său gol în primele două etape, în minutul 44. Lyon a închis tabela la doar trei minute de la reluarea partidei. Benzia a pasat decisiv pentru golul lui Gourcouff. Sochaux putea reduce din diferenta prin Boudebouz, însa Lopes a blocat şutul algerianului din minutul 70. Victorie pentru Lyon care a acumulat 6 puncte după două meciuri disputate în campionat.