Surprize mari la Cincinnati

017 августа 2013

Rafael Nadal și Roger Federer au creat un spectacol de zile mari în cadrul partidei lor din sferturile de finală de la Cincinnati. Chiar dacă a fost mai aproape decât în alte ocazii, elvețianul nu a găsit nici acum cheia succesului în fața rivalului său de o viață. Marile suprize vin de la favoriţii Novak Djokovic şi Andy Murray care au fost eliminaţi.

Federer a început bine partida, a reușit să își adjudece primul set cu 7-5, însă nu a fost suficient. Având cele mai bune rezultate din 2013, Nadal a găsit forța să revină, a câștigat următoarele două seturi 6-4, 6-3 și s-a calificat în semifinale. După victoria obținută Rafa mai are de trecut un singur hop până la calificarea în cea de-a 11-a finală a sezonului. Adversarul său pentru un loc în ultimul act de la Cincinnati va fi Tomas Berdych, cehul care l-a eliminat în sferturi pe învingătorul de la Wimbledon, Andy Murray cu 6-3, 6-4. Într-un alt meci cel mai bine clasat jucător american, John Isner (locul 22 ATP), a reușit ceea ce puțini iubitori ai tenisului se așteptau. Uriașul america s-a calificat în semifinalele turneului Masters de la Cincinnati, după ce l-a învins pe liderul mondial, Novak Djokovic, scor 7-6, 3-6, 7-5. Pentru un loc în finala de la Cincinnati, Isner se va duela cu Juan Martin Del Potro. Argentinianul l-a învins în sferturi pe rusul Dmitry Tursunov, cu 6-4, 3-6, 6-1.