Ştiinţa Bacău - Energia Tg. Jiu 26-29. Surpriză la Cupa Minaur

017 августа 2013

></p><p>Surpriză în cea de-a doua zi a Cupei Minaur, competiţie transmisă în direct de Digi Sport. Vicecampioana Ştiinţa Bacău a fost învinsă de Energia Tg Jiu, ocupanta locului 8 sezonul trecut.</p><p>Handbaliştii lui Eliodor Voica au început mai bine şi conduceau la jumătatea primei repriză cu 7-5. Energia nu s-a dat însă bătută. Ilieş a restabilit egalitatea şi chiar a reuşit să-i aducă pe olteni pentru prima dată în avantaj, 9-8. La pauză, scorul era 12-12.</p><p>Scenariul s-a repetat şi în repriza a doua. Bacăul a preluat din nou iniţiativa şi s-a instalat la conducere, 14-12, dar gorjenii au revenit şi au câştigat cu 29-26. Mihai Păiuş a urmărit ultimele două minute ale meciului din tribună, după ce a văzut cartonaşul roşu la o intervenţie neregulamentară la francezul Michelin.</p>                    </div>