Corona Brașov - HCM Baia Mare 29-28. Primul eșec al campioanei din acest sezon

017 сентября 2014

**Corona Brașov - HCM Baia Mare 29-28.** Primul eșec al campioanei din acest sezon

HCM Baia Mare a suferit prima înfrângere din acest sezon, după patru victorii consecutive! Campioana României s-a împiedicat de Corona, la Brașov, într-un meci transmis ÎN DIRECT la Digi Sport.

Baia Mare a jucat mai bine în primele 30 de minute și a intrat cu două puncte în avantaj la pauză, 15-13. Meciul s-a jucat pe contre și în repriza a doua, iar tensiunea a atins cote maxime pe ultima sută de metri.

Bielorusa Lobach a egalat la 28 pentru Baia Mare, cu un minut înainte de final. Corona a punctat imediat prin Marilena Burghel după un contraatac, Baia Mare a ratat o aruncare de la 9 metri în ultimele secunde, iar partida s-a terminat 29-28 pentru Corona. Brașovencele au ajuns astfel la a cincea victorie din tot atatea partide disputate sezonul acesta.

Golurile echipei băimărene, aflată la prima înfrângere în acest sezon, au fost înscrise de Eliza Buceschi - 8, Luciana Marin - 6, Elena Gjorgjievska - 5, Valentina Elisei - 5, Anastasia Lobaci - 2, Camilla Herrem - 1, Adriana Nechita - 1.

În clasament, pe primul loc a urcat ASC Corona 2010 Braşov, cu 15 puncte ( 5 jocuri), urmată de CSM Bucureşti, 12 p (4 j), HCM Baia Mare, 12 p (5 j), HC Dunărea Brăila, 12 p (4 j), HCM Roman, 7 p (4 j), etc.

Univ. Neptun Constanţa - HCM Roman (Sala Sporturilor - Constanţa, 15:30)

U Alexandrion Cluj-Napoca - HC Zalău (Sala Sporturilor ''Horia Demian'' - Cluj-Napoca, 16:45)

CSM Unirea Slobozia - SC Mureşul Tg. Mureş (Sala Sporturilor - Slobozia, 17:00)

SCM Craiova - HC Dunărea Brăila (Sala Sporturilor - Craiova, 18:00)

CSM Ploieşti - CSM Bucureşti (Sala Sporturilor ''Olimpia'' - Ploieşti, 18:00)

CSM Cetate Deva - HCM Rm. Vâlcea (Sala Sporturilor - Deva, 18:00)