PSG - Ajaccio 1-1. Mutu a jucat până în minutul 53

019 августа 2013

></p><p>Campioana Paris Saint Germain rămâne fără victorie în Ligue 1, după 1-1 acasa cu Ajaccio. Mutu a jucat 53 de minute pentru corsicani, al căror portar, mexicanul Ochoa, a făcut minuni în fața lui Ibrahimovic și compania.</p><p>Oaspeții au deschis scorul la execuția splendidă a veteranului Pedretti, din minutul 9. A fost singurul șut la poarta lui Sirigu, într-un meci în care parizienii au tras de 35 de ori spre buturile lui Ajaccio.</p><p>Ibrahimovic a ratat în minutul 33 cea mai mare ocazie din prima repriză pentru gazde, care s-au dezlănțuit după pauză. Pedretti a scos de pe linia porții lovitura de cap a lui Alex, pentru ca Thiago Silva sa ia bara la țintă în minutul 81.</p><p>A fost pana la urma 1-1, grație uruguayanului Cavani. Cel mai scump jucător din istoria campionatului francez a egalat cu un șut la vinclu.</p><p>Ibrahimovic, dupa o faza superbă a lui Veratti, și Thiago Silva, din nou bară, au ratat într-un final teribil.</p><p>Italianul Marco Veratti putea aduce victoria pentru PSG la ultima acțiune, dar s-a încheiat 1-1, al treilea egal smuls de Ajaccio parizienilor în ultimele trei înfruntări directe.</p><p><strong>PSG:</strong> Sirigu- Jallet, Alex, Thiago Silva, Maxwell- Lucas (Ongenda 77), Thiago Motta, Matuidi (Verratti 70), Pastore (Lavezzi 58)- Ibrahimovic, Cavani</p><p><strong>Ajaccio:</strong> Ochoa- Nadeau (Hengbart 70), Zubar, Perozo (Dielna 46), Bonnart- Pedreti, Pierazzi, Lasne- Mostefa, Mutu (Oliech 53), Diarra</p>                    </div>