Ajax Amsterdam a obţinut a patra victorie în campionatul Ţărilor de Jos

020 сентября 2015

Ajax Amsterdam rămâne lider în campionatul Olandei şi după etapa a şasea. "Lăncierii" şi-au păstrat prima poziţie în clasament după ce au învins formaţia Excelsior cu scorul de 2-0.

Ajax au marcat ambele goluri în prima repriză. Mai întâi, Anwar El-Ghazi a deschis scorul în minutul 34, iar peste opt minute Arkadiusz Milik a înscris golul doi al oaspeţilor, stabilind rezultatul final.

Într-un alt meci, Feyenoord Rotterdam a obţinut doar o remiză în partida din deplasare cu Roda Kerkrade. Meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1. Michiel Kramer a deschis scorul în minutul 20, iar Roda a egalat peste şapte minute prin Hicham Faik, care a reuşit un gol magnific din lovitură liberă.

Campioana PSV Eindhoven a suferit o înfrângere surprinzătoare în această etapă, fiind învinsă de Heracles Almelo cu 2-1.

După şase etape, Ajax este lider în Eredivisie cu 16 puncte. Heracles ocupă locul doi, având cu un punct mai puţin. Zwolle este pe locul trei, fiind urmată de Feyenoord, PSV şi Roda.