Spartak Moscova a suferit o înfrângere ruşinoasă, fiind învinsă în deplasare de FC Ural Ekaterinburg

020 октября 2014

Surpriză de proporţii în Campionatul Rusiei! Spartak Moscova a suferit o înfrângere ruşinoasă, fiind învinsă în deplasare de FC Ural Ekaterinburg cu scorul de 0-2.

Spartak Moscova trece printr-o perioadă neagră în Campionatul Rusiei. Echipa lui Murat Yakin nu a obţinut nicio victorie în ultimele trei etape.

După două remize cu Terek Groznîi şi Zenit Sankt-Petersburg, Spartak a pierdut partida cu Ural Ekaterinburg, scor 0-2.

Gazdele au marcat primul gol în minutul 36, prin fostul atacant al formaţiei Sheriff Tiraspol, Alexandr Erohin. Ural şi-a dublat avantajul la mijlocul reprizei secunde, după golul lui Pablo Fontanello.

Formaţia din Ekaterinburg a obţinut doar a doua victorie din acest sezon. Ural a urcat pe locul 12, cu 7 puncte, în urma acestui succes şi a scăpat de zona retrogradării. De partea cealaltă, Spartak este doar pe locul şapte, cu 17 puncte. Zenit este lider, cu 26 de puncte, iar campioana ŢSKA Moscova ocupă locul secund, având cu două puncte mai puţine.

În următoarea etape, Spartak Moscova va juca în derby-ul capitalei cu Lokomtiv Moscova.