O nouă înfrângere pentru campioana în exerciţiu din Euroliga de Baschet, Real Madrid

O nouă lovitură pentru campioana în exerciţiu din Euroliga de Baschet. Real Madrid a fost învinsă pe teren propriu la limită de Khimki Moscova şi a coborât pe ultimul loc în grupa A.

Deţinătoarea titlului în Euroliga de Baschet, Real Madrid a pierdut primul sfert în partida disputată în Capitala Spaniei cu Khimki Moscova. Gruparea rusă conducea cu 24-22 după primul act.

La pauza mare, ruşii şi-au menţinut avantajul de două puncte, iar la sfârşitul sfertului al treilea conducea cu 66-63. În ultimul act, galacticii nu au reuşit să le pună probleme elevilor pregătiţi de Rimas Kurtinaitis şi au pierdut partida cu 82-85.

Aceasta a fost prima înfrângere pe teren propriu a madrilenilor după 14 victorii consecutive.

Cel mai bun marcator al meciului a fost jucătorul lui Khmiki, Tyrese Rice care a reuşit 18 puncte.

După această victorie, gruparea rusă rămâne pe locul doi în grupa A, în timp ce Real Madrid îşi continuă evoluţia dezastruoasă din acest sezon şi se află pe ultima poziţie în aceeaşi grupă.