Zenit şi Porto au făcut un pas important spre grupele Ligii Campionilor

021 августа 2014

Zenit şi Porto au făcut un pas important spre grupele Ligii Campionilor. Cele două formaţii au învins în deplasare cu 1-0, în meciurile tur din play-off-ul competiţiei. Celelalte trei partide ale serii s-au încheiat indecis, scor 1-1.

Zenit Sankt-Petersburg a învins în deplasare formaţia belgiană Standard Liege, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Oleg Şatov în minutul 16 al meciului.

FC Porto a obţinut acelaşi rezultat în partida cu formaţia franceză Lille. Eroul meciului a fost Hector Herrera care a marcat primul gol al echipei sale din acest sezon al Ligii în minutul 61.

Fostul adversar al Sheriff-ului, Slovan Bratislava a remizat acasă, scor 1-1, cu formaţia BATE Borisov, cu care Sheriff s-a întâlnit în grupele Ligii Europei acum patru ani. Slovacii au fost conduşi din prima repriză şi au egalat cu doar zece minute înainte de final prin Robert Vittek.

Celeltalte două meciuri ale zilei s-au încheiat cu acelaşi scor, 1-1. Celtic a remizat în deplasare cu Maribor, iar cealaltă remiză a fost înregistrată în partida dintre Aalborg şi APOEL Nicosia. Meciurile retur ale acestor cinci dueluri vor avea loc pe 26 august.