Performanţă istorică: Gent a câştigat, în premieră, titlul în Campionatul Belgiei

Performanţă istorică pentru echipa Gent în Campionatul Belgiei. "Bivolii" au câştigat titlul în premieră după ce au învins cu 2-0 formaţia Standard Liege în penultima etapă din sezon.

Echipa Gent a fost fondată în urmă cu 115 ani, însă titlul de campioană a reuşit să-l cucerească abia în acest sezon. După ce a câştigat trei cupe ale Belgiei şi a fost de două ori vice-campioană, Gent a dat lovitura în 2015.

"Bivolii" şi-au asigurat titlul după ce s-au impus pe teren propriu în faţa echipei Standard Liege. Sven Kums a deschis scorul pentru gazde în minutul 18.

În repriza secundă, Renato Neto a transformat un penalty şi a stabilit scorul final de 2-0. După această victorie, Gent a acumulat 49 de puncte şi are cu cinci mai multe decât a doua clasată, Brugge. În urma acestui succes istoric, Gent va juca pentru prima dată în istorie în grupele Ligii Campionilor.

Anterior, echipa belgiană a evoluat o singură dată în grupele Ligii Europei, în urmă cu cinci ani.