EURO 2016: Spania a pierdut surprinzător meciul cu Croația, scor 1:2

Meci de foc în optimile de finală ale Campionatului Europei de fotbal! În această fază a competiției se vor întâlni Italia și Spania. Ibericii au pierdut cu 1-2 ultima partida din grupa D și s-au calificat în optimi de pe locul secund.
Atacantul spaniol Alvaro Morata a înscris pentru 1-0 deja în minutul 7. Croația a dat replica pe finalul primei reprize: a egalat în minutul 45 Nikola Kalinici. Ibericii ar fi putut prelua conducerea, dar Sergio Ramos a ratat un penalty.
Croația a învins datorită golului marcat de Ivan Perişici cu 3 minute până la sfârșitul partidei. Datorită acestui succes, Croația a terminat grupa pe prima poziție. Într-un alt duel din grupa D, Turcia a învins cu 2-0 reprezentativa Cehiei și păstrează șanse să ajungă în optimi de pe locul 3.
În grupa C, Germania s-a impus cu 1-0 în fața Irlandei de Nord, iar Polonia a câștigat duelul cu Ucraina cu același scor.