Athletic Bilbao – Villareal 2-0. Bascii rămân neînvinși pe teren propriu

022 октября 2013

></p><p><strong>Athletic Bilbao s-a impus în meciul cu Villarreal și continuă să fie neînvinsă pe teren propriu.</strong></p><p>Bascii au rezolvat meciul în două minute - Mikel Rico a deschis scorul în minutul 33, cu o lovitură de cap din centrarea excelentă a lui Andoni Iraola.</p><p>Athletic a majorat diferența mulțumită lui Musacchio, care a gafat și i-a oferit mingea lui Aduriz. Atacantul basc l-a învins pe Asenjo și a reușit primul său gol al sezonului, asta în minutul 35.</p><p>Partida s-a complicat și mai mult pentru Villarreal în prelungirile primei reprize, când căpitanul Bruno Soriano a văzut al doilea galben (45+1).</p><p>Villarreal putea relansa meciul cu o jumătate de oră înainte de final, însă Gorka Iraizoz a respins cu piciorul la șutul lui Giovanni Dos Santos (63).</p><p>Iraizoz s-a remarcat și la șutul din lovitură liberă al lui Trigueros, când a reușit să respingă în corner (85) și Athletic Bilbao - Villarreal s-a terminat 2-0.</p><p> </p>                    </div>