Aberdeen - FC Dundee 1-0. Adam Rooney, gol dar și ratare din 3 metri!

**VIDEO**  Aberdeen - FC Dundee 1-0. Adam Rooney, gol dar și ratare din 3 metri!

Aberdeen a câștigat la limită meciul cu FC Dundee și s-a apropiat la trei puncte de liderul primei ligi scoțiene, Celtic.

Portarul oaspeților, Scot Bain, a avut câteva reflexe formidabile în debutul partidei. Pe rând, vârful Adam Rooney și stoperul Ash Taylor l-au evidențiat pe goalkeeperul crescut de Aberdeen. Bain n-a mai reușit o paradă salvatoare și în minutul 14, când Rooney a transformat în gol pasa perfectă a lui Hayes.

Același atacant irlandez Adam Rooney a fost protagonistul ratării meciului: a reluat peste poartă din 3 metri, în minutul 59. Aberdeen - FC Dundee s-a încheiat 1-0 și vicecampioana Scoției a ajuns la 10 etape consecutive fără înfrângere.

Aberdeen - FC Dundee 1-0
A marcat: A. Rooney 14

Aberdeen: S. Brown - Logan, Taylor, Considine, Shinnie - Hayes, Storie, Mclean, McGinn - A. Rooney, Goodwillie (Smith 82)
Antrenor: Derek McInnes

FC Dundee: Bain - Holt (Kerr 51), Konrad, O’Dea, McGinn - Low (R. Loy 74), Ross, McGowan, Stewart - Harkins, Hemmings
Antrenor: Paul Hartley