023 августа 2015

**VIDEO** Danubius Galaţi - Dunărea Călăraşi 22-23. Nou-promovata a cedat la limită la debutul în Liga Națională

Dunărea Călăraşi a câştigat cu emoţii primul meci din noul sezon al Ligii Naţionale, pe terenul nou promovatei Danubius Galaţi.

Dunărea a condus de două ori la două goluri în prima repriză, avans pe care îl avea şi cu cinci minute înainte de final. Gazdele au egalat cu trei minute rămase, dar echipa din Călăraşi a revenit şi s-a impus cu un gol marcat în ultimul minut, 23-22.

Răzvan Gavriloaia, de la oaspeţi, şi fostul dinamovist Laurenţiu Niţu, pentru gazde, au fost cei mai buni marcatori, cu câte şapte reuşite.

Aihan Omer, antrenorul de la Dunărea Călăraşi, a declarat: "Ne așteptam să fie un meci echilibrat, dar totuși se pare că astăzi noi n-am fost în forma cea mai bună și puteam câștiga mai lejer dacă ne concentram la finalizare".

Alexandru Ciobanu, jucător la Danubius Galaţi, a spus: "Ne-am antrenat intens pentru acest meci, ne-am pregătit foarte bine, le-am pus mari probleme, am vrut să câștigăm, asta e, mai mult de atat..au mai multă experiență".

Dunărea Călăraşi a terminat sezonul trecut al Ligii Naţionale pe locul al cincilea.