Valencia – Real Madrid 2-3. Oaspeții au marcat golul victoriei cu 8 minute înainte de final

023 декабря 2013

></p><p><strong>Real Madrid</strong> a avut dificultăţi pe <strong>Mestalla</strong>, stadionul unde marcase 17 goluri în ultimele 4 sezoane. “Galacticii” au deschis totuşi scorul în confruntarea cu <strong>Valencia</strong>: <strong>Di Maria</strong> a înscris un gol superb în minutul 28, însă “liliecii” au egalat peste 6 minute prin <strong>Piatti</strong>. Valencia putea chiar să treacă în avantaj după acţiunea lui <strong>Juan Bernat</strong>.</p><p>Spectacolul a continuat şi Realul a înscris pentru a doua oară: <strong>Di Maria</strong> a centrat pentru reuşita lui <strong>Ronaldo.</strong> Reluările au dovedit că portughezul a marcat însă din ofsaid. Valencia a căutat din nou egalarea şi Jonas a fost aproape să aducă fericirea fanilor. </p><p>În repriza secundă, Real Madrid a trecut pe lângă golul 3 în minutul 56, dar francezul <strong>Benzema</strong> nu a găsit spaţiul porţii. Gazdele au egalat pentru a doua oară și ele în minutul 62: <strong>Mathieu</strong> a înscris de lângă <strong>Ramos</strong>.</p><p>Valencia a presat, dar şi-a creat o singură ocazie să preia conducerea: Jonas a ratat însă din nou. Ultimul cuvânt l-au avut elevii lui <strong>Ancelotti</strong>: <strong>Modric</strong> a pasat pentru golul victoriei semnat de Jese Rodriguez în minutul 82. Real Madrid se impune cu 3-2 pe terenul Valenciei şi rămâne la 5 puncte de <strong>Barcelona</strong> şi <strong>Atletico Madrid</strong>.   </p><p><span style=ECHIPELE

Valencia: Guaita – Pereira, Ruiz, Mathieu, Bernat – Romeu, Parejo – Feghouli, Cartabia (62 Canales), Piatti (80 Guardado) – Jonas. Antrenor: Nico Estevez

Real: Diego Lopez – Arbeloa (80 Carvajal), Sergio Ramos, Nacho, Marcelo – Xavi Alonso, Modric – Di Maria, Isco (73 Jese Rodriguez), Cr. Ronaldo – Benzema. Antrenor: Carlo Ancelotti