Lyon - Marseille 1-1. Goluri puține, faze multe, Mandanda - omul meciului!

**VIDEO** Lyon - Marseille 1-1. Goluri puține, faze multe, Mandanda - omul meciului!

Lyon și Marseille au încheiat la egalitate derby-ul olimpic de pe ”Parc OL”, scor 1-1, după un meci de senzație.

Prima ocazie i-a aparținut echipei lui Michel, dar mingea trimisă cu cap de Rolando a fost scoasă de pe linia portii de Darder, în minutul 6. Marseille a fost din nou aproape de gol în minutul 17, când Anthony Lopes a parat șutul lui Nkoudou.

Peste zece minute, golgeterul lui OM, Batshuayi, a avut și el o șansă uriașă, însă bara s-a opus deschiderii scorului.

În repriza secundă, Lyon a devenit tot mai periculoasă si, în minutul 63, doar parada extraordinară a lui Steve Mandanda l-a împiedicat pe Valbuena să înscrie. Tot portarul lui Marseille a păstrat tabela imaculată după o nouă intervenție în fața aceluiași Lacazette. Peste numai un minut, oaspeții au deschis scorul prin Remi Cabella, care a marcat al treilea său gol din acest sezon în Ligue 1.

Lyon a restabilit egalitatea grație lui Corentin Tolisso în minutul 79 și imediat putea trece în avantaj, dar Kalulu a ratat ținta. În minutul 87, noul intrat Zambo Anguissa a reluat spectaculos din foarfecă, dar pe direcția lui Lopes, iar ultima ocazie i-a aparținut lui Lyon, însă omul meciului, Mandanda, a menținut rezultatul egal, 1-1.

Olympique Lyon - Marseille 1-1
Au marcat: Tolisso 78 /  Cabella 64

Lyon: A. Lopes - Jallet, Yanga-Mbiwa, Umtiti, Morel - Darder (Tolisso 67), Gonalons, Grenier (Kalulu 67) - Ghezzal (Cornet 85), Lacazette, Valbuena
Antrenor: Bruno Genesio

Marseille: Mandanda - Dja Djedje , N’Koulou, Rolando, Manquillo - Isla, Romao - Sarr (Lucas Silva 74), Cabella (Anguissa 85), N’Koudou (De Ceglie 90), Batshuayi
Antrenor: Michel