Dinamo Kiev este aproape eliminată din Liga Campionilor

025 февраля 2016

Formația ucraineană Dinamo Kiev a pierdut meciul tur din optimile de finală cu Manchester City, scor 1-3. Acest fapt îi slăbeşte simţitor şansele de a obţine trofeul în Liga Campionilor.

Manchester City a deschis scorul în minutul 16 prin Kun Aguero. Oaspeții au continuat să atace și și-au dublat avantajul cu cinci minute înainte de pauză. David Silva a reușit să înscrie după o pasă superbă a lui Raheem Sterling.

Dinamo Kiev a redus din diferență în repriza secundă. Tânărul Vitali Buialski a înscris în minutul 58, acesta fiind primul său gol în Liga Campionilor. Manchester City a stabilit scorul final în ultimul minut al timpului regulamentar prin Yaya Toure.

În cealaltă partidă a serii, PSV Eindhoven a remizat cu Atletico Madrid. Partida din Olanda s-a încheiat fără goluri. Partidele retur se vor juca pe 15 martie.