025 октября 2015

**VIDEO** SCMU Craiova - Steaua 64-75. Marinivic și Nicoară, câte 14 puncte pentru bucureșteni

În a patra etapă a Ligii Naţionale, SCMU Craiova a suferit prima înfrângere a sezonului, în timp ce bucureștenii au înregistrat a treia victorie la rând.

În debutul partidei, care a fost găzduită de Sala Polivalentă din Craiova, s-a petrecut un moment special. Rade Dzambic, fostul baschetbalist al oltenilor a ales să se retragă din cariera de sportiv, iar conducerea clubului i-a mulțumit pentru contribuțiile aduse.

Steaua a început în forță primul sfert și s-a distanțat și la șase puncte (10-4), după care a intrat la pauză cu patru puncte avans (12-8).  Deși și-au mărit avantajul la 11 puncte (26-15), elevii lui Hristu Șapera le-au permis craiovenilor să marcheze 13 puncte în ultimele trei minute de joc, terminând prima jumătate cu 29-28.

Cu avans minim la pauza mare, steliştii au făcut diferenţa în sferturile trei şi patru. Marinovic (foto) şi Nicoară au reuşit câte 14 puncte pentru bucureşteni, care au câştigat cu 75-64.

După patru meciuri, Craiova şi Steaua au linie identică de clasament, cu trei victorii şi o înfrângere.