025 октября 2015

**VIDEO** HC Odorhei - CSM Bucureşti 27-28. Oaspeții au redevenit lideri în Liga Națională

CSM Bucureşti a provocat cel de-al treilea eşec consecutiv al lui HC Odorhei în Liga Naţională de handbal masculin. Echipa din Capitală s-a impus dramatic în Ardeal şi a redevenit lider.

Jucătorii antrenaţi de Zvonko Shundovski au condus în startul partidei, dar gazdele au echilibrat disputa în minutul 10. Cele şase goluri marcate în prima repriză de sârbul Mitar Markez nu i-au ajutat pe cei de la HC Odorhei să conducă la pauză.

Portarul CSM-ului, Dragoş Iancu, a reuşit 10 parade în primul act, iar bucureştenii au intrat la cabine cu un avantaj de un gol. Actul secund a fost extrem de echilibrat. S-a mers umăr la umăr până în ultimul minut.

Marius Novanc a reuşit primul său gol din meci pentru CSM şi a dus scorul la 28-27. În ultimele secunde, Iancu a salvat victoria oaspeţilor cu o paradă la Kuzmanoski. În ziua în care a împlinit 25 de ani, Mitar Markez a încheiat partida cu 11 goluri pentru gazde, în timp ce oaspeţii au mizat mult pe cele opt reuşite ale lui Krsto Milosevic.