Duel incendiar pe Arena Himki. Spartak Moscova a câştigat meciul cu Dinamo Moscova

025 октября 2015

Spartak Moscova a obţinut o victorie dramatică în derby-ul cu Dinamo Moscova! Fiind condusă de două ori, Spartak s-a impus la final cu scorul de 3-2.

Derby-ul etapei a noua a campionatului Rusiei s-a jucat pe Arena Himki din apropierea Moscovei. Dinamo Moscova a deschis scorul în partida cu Spartak în minutul 17 prin golul marcat de Alexandr Kokorin. Oaspeţii au egalat peste doar cinci minute prin Quincy Promes.

Dinamo a revenit în avantaj în minutul 67 după golul marcat de Pavel Pogrebniak. Bucuria gazdelor nu a durat mult, asta pentru că Spartak a egalat din nou peste doar trei minute. Denis Davîdov a înscris cu o lovitură de cap după o centrare a lui Gluşakov.

Spartak Moscova a dat lovitura în prelungiri, atunci când a marcat golul victoriei prin Quincy Promes, care şi-a trecut în cont dubla şi a stabilit scorul final de 3-2.

În urma acestei victorii, Spartak a urcat pe locul patru în clasament, acumulând 23 de puncte.

Dinamo Moscova nu a mai câstigat în campionat de aproape două luni şi ocupă locul 10 cu 15 puncte acumulate în 13 partide.