Fernando Verdasco a câştigat turneul BRD Năstase-Ţiriac Trophy de la Bucureşti

Fernando Verdasco a câştigat turneul BRD Năstase-Ţiriac Trophy de la Bucureşti. Tenismenul spaniol la învins în finală pe  francezul Lucas Pouille.
Verdasco s-a ales cu un cec de peste 80.000 de euro şi cu 250 de puncte ATP.
Fernando Verdasco a dominat autoritar partida cu Lucas Pouille la turneul BRD Năstase-Ţiriac Trophy de la Bucureşti.
Tenismenul spaniol s-a impus uşor cu 6-3 6-2 într-un meci care a durat o oră şi 15 minute.
Verdasco şi-a trecut în palmares cel de-al şaptelea titlu ATP la simplu.
La proba de dublu au triumfat principalii favoriţi ai competiţiei de la Bucureşti, Horia Tecău şi Florin Mergea. Românii au trecut cu scorul de 7-5 6-4 de cuplul Chris Guccione şi Andre Sa.
Primul set al partidei s-a disputat duminică, dar meciul a fost întrerupt din cauza ploii şi s-a reluat a doua zi.
Pentru câştigarea titlului, Florin Mergea şi Horia Tecău vor primi 250 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de peste 25.000 de euro.
România a avut pentru al cincilea an consecutiv un reprezentant în finala de dublu la BRD Năstase Ţiriac Trophy.