Lazio-Udinese 0-1. Echipa lui Stramaccioni a ajuns pe locul 3 în campionat

026 сентября 2014

**VIDEO** Lazio-Udinese 0-1. Echipa lui Stramaccioni a ajuns pe locul 3 în campionat

Până la acest meci, Lazio era neînvinsă în ultimele șapte meciuri de pe teren propriu, iar Udinese avea opt partide la rând jucate în deplasare fără victorie în Serie A. Ambele serii s-au sfârșit azi.

Fără Ștefan Radu, accidentat, Lazio a pierdut al treilea meci din acest debut de sezon, 0-1 pe Olimpico în fața lui Udinese. Friulanii au avut prima mare ocazie a meciului în minutul 22 atunci când Novaretti a salvat din fața liniei porții la execuția lui Muriel.

Golul a picat în poarta capitolinilor în minutul 26 - Widmer a centrat perfect, iar fostul stelist Thereau l-a învins pe Marchetti. Karnezis a intervenit bine în minutul 79 la șutul lui Keita Balde.

Adversarul României din preliminariile Euro 2016 le-a dat apoi emoții coechipierilor când a respins riscant centrarea lui Djordjevic (81). După această victorie, Udinese urcă pe locul 3, cu nouă puncte, în timp ce Lazio este pe 15 cu doar 3 puncte.

ECHIPELE

Lazio: Marchetti - Konko, Novaretti, Cana, Braafheid (Keita, 76) - Parolo, Ledesma (Lulic, 59), Onazi - Candreva, Klose, Felipe Anderson (Djordjevic, 46)
Antrenor: Stefano Pioli

Udinese: Karnezis - Widmer, Heurtaux, Danilo, Piris - Allan, Guilherme, Agyemang-Badu - Muriel (B. Fernandes, 29, Belmonte, 81), Kone - Thereau (Di Natale, 65)
Antrenor: Andrea Stramaccioni