Roma - Cagliari 0-0. A treia remiză consecutivă pentru Rudi Garcia

></p><p><strong>Pe Stadio Olimpico, Roma spera să spargă ghinionul și să reușească o victorie împotriva lui Cagliari, după două etape în care obținuse doar remize.</strong></p><p>Portarul sarzilor, Avramov, a fost însă eroul meciului și a ieșit în evidență în minutul 4, când s-a opus de două ori în fața lui Gervinho și Maicon, pentru ca apoi Murru să scoată din fața liniei porții.</p><p>Prima ocazie a oaspeților a venit la o fază în care lovitura de cap a lui Ibarbo a fost respinsă de Morgan de Sanctis. Gervinho a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului, după centrarea lui Dodo, pentru ca, un minut mai târziu, Avramov să-și salveze echipa la ocazia lui Strootman.</p><p>Goalkeeper-ul lui Cagliari a făcut minuni și în repriza a doua, când a fost la locul potrivit atât la șutul lui Florenzi, cât și la încercarea de la distanță a lui Maicon.</p><p>Brazilianul și-a mai trecut în cont o ocazie, la o fază în care Murru a deviat în corner. În minutul 71, Rudi Garcia a fost trimis în tribună pentru proteste, la fel ca și secundul lui Cagliari, Pulga.</p><p>Ultima fază importantă a partidei i-a aparținut tot Romei, dar Avramov s-a opus în fața lui Castan. Scor final, 0-0, a treia remiză consecutivă pentru echipa din capitala Italiei.</p>                    </div>