Înotătorul Alexei Sancov a CÂŞTIGAT medalia de aur la Festivalul Olimpic de la Tbilisi

Aur pentru Moldova la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Tbilisi! Alexei Sancov, în vârstă de 16 ani, s-a clasat pe primul loc la înot, proba de 200 de metri liber.

Sancov a fost cronometrat cu un minut 51 de secunde şi 48 sutimi. Podiumul a fost completat de germanul Johannes Hintze şi maghiarul Marton Barta. După rezultatul înregistrat la competiţia din capitala Georgiei, moldoveanul a stabilit astfel un nou record naţional la seniori.

Ţara noastră este reprezentată la Festivalul Olimpic de 19 sportivi, care participă la patru probe, nataţie, judo, atletism şi tenis. Cea dea 13-a ediţie a Festivalului Olimpic se va încheia duminică.

La competiţie participă în totală 3.800 de sportivi din 50 de ţări.