CSU Ploieşti - BC Mureş 88-74. Prahovenii încep să viseze la un nou titlu

027 октября 2013

></p><p><strong>Într-o reeditare a finalei de sezonul trecut, CSU Ploieşti şi BC Mureş s-au întâlnit în etapa a 5-a a Ligii Naţionale de baschet masculin.</strong></p><p>La a 28-a confruntare între cele două echipe, prahovenii au avut câştig de cauză şi s-au impus cu 88-74. Debutul de meci a fost extrem de echilibrat, iar primul sfert s-a terminat la egalitate, 22-22. Cu Mohammed în zi de graţie, campionii en-titre au reuşit să intre la pauză mare cu un avantaj de trei puncte şi s-au descătuşat în sfertul trei. În cele zece minute gazdele au înscris 26 de puncte şi şi-au asigurat victoria. Chiar dacă mureşenii au reuşit să se apropie pe tabelă, mai ales datorită lui Martinic, marcator a 27 de puncte, CSU a obţinut victoria. 88 la 74 şi echipa din Ploieşti începe să se gândească la un nou titlu.</p><p><strong>Marcatori: </strong></p><p><strong>CSU Ploieşti</strong>: Mohammed 23, Tica 15, Zekovic 15, Adamovic 13, Lee 10, Dunn 8, Burlacu 2, Guţoaia 2</p><p><strong>BC Mureş:</strong> Martinic 27, Mladenovic 19, Peciukas 14, Ivanovic 12, Mitchell 2.</p><p>În celelalte partide din etapa a V-a, disputate începând de vineri, s-au înregistrat rezultatele: BC Timişoara - Steaua CSM Eximbank Bucureşti 87-80, U BT Mobitelco Cluj - Timba Timişoara 87-63, CSM Oradea - Gaz Metan Mediaş 77-76, CS Concordia Chiajna - CSU Atlassib Sibiu 62-86, BCM U Piteşti - Farul Constanţa 80-27, Energia Rovinari - SCM U Craiova 85-76.</p><p>După cinci etape derulate în stagiunea internă, pe primele trei locuri se află trei echipe cu acelaşi număr de puncte, 9, respectiv CSM Oradea, CSU Atlassib Sibiu şi CS Asesosoft Ploieşti.</p><p> </p><p>.</p><p> </p>                    </div>