027 октября 2015

**VIDEO** Două momente comice în partida dintre Kerber şi Kvitova, de la Turneul Campioanelor

Angelique Kerber a învins-o la Singapore, în primul meci din grupa albă, pe campioana din 2011 de la Turneul Campioanelor, Petra Kvitova, cu 6-2, 7-6, dar partida a avut două momente comice, câte unul pentru fiecare dintre cele două.

Jucătoarea din Germania a câştigat clar primul set şi, după ultimul game, s-a îndreptat spre scaun pentru pauza dintre cele două seturi. De partea cealaltă, Petra nu a realizat că s-a terminat primul act şi aştepta mingi pentru a servi. Intervenţia arbitrului de scaun a făcut ca reprezentanta Cehiei să îşi dea seama că urmează să înceapă setul 2.

Actul secund a avut nevoie de tie-break, moment în care Angelique a fost cea care a trebuit să fie avertizată de arbitru că urmează un tie-break. Totuşi, germanca şi-a revenit rapid şi s-a impus la 3.