Daniel Ricciardo a obţinut primul pole-position din carieră

Pilotul de Formula 1 Daniel Ricciardo a obţinut primul pole-position din carieră. Australianul va fi primul pe grila de start în Marele Premiu al Principatului Monaco. El a fost cronometrat cu un minut 13 secunde şi 622 miimi pe cel mai bun tur de pistă. Ricciardo a fost mai rapid decât Nico Rosberg cu o zecime de secundă.
Campionul mondial în exerciţiu, Lewis Hamilton, a avut o problemă la motorul bolidului în debutul ultimei părţi a calificărilor. La final, el a înregistrat al treilea timp în calificări şi va fi urmat pe grilă de germanul Sebastian Vettel.
Sesiunea de calificări a început cu un abandon important. Max Verstappen, câştigătorul etapei precedente a mondialului de Formula 1, a fost implicat într-un accident şi se va afla doar pe locul 21 în grila de start.
Cursa de la Monaco, cea de-a şasea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, va avea loc duminică, cu începere de la ora 15:00.