Allyson Felix a CÂȘTIGAT medalia de aur la Campionatul Statelor Unite de atletism

Atleţii americani luptă pentru un loc la Mondialele din acest an! La Campionatul Statelor Unite din oraşul Eugene participă cei mai buni atleţi, iar câştigătorii îşi asigură un loc la competiţia de la Beijing.

Allyson Felix a câştigat medalia de aur la Campionatul Statelor Unite de atletism. Sportiva s-a impus la proba de 400 de metri în faţa lui Natasha Hastings. Felix a fost conometrată cu 50,19 secunde. Phyllis Francis s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului.

Dawn Harper-Nelson, medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Londra, a fost cea mai rapidă la proba de 100 de metri cu obstacole. Ea a fost cronometrată cu 12,55 secunde. Keni Harrison s-a clasat pe locul doi, fiind cu o sutime de secundă mai lentă ca învingătoarea.

Campionatele Statelor Unite la Atletism au avut loc în oraşul Eugene din statul Oregon. Sportivii care câştigă aurul la această competiţiei vor face parte din selecţionata SUA la Mondialele din luna august.

Cea mai importantă competiţie de atletism din acest an va avea loc la Beijing.