Chelsea şi Arsenal, eliminate din cupă

028 октября 2015

Seară plină de surprize în Cupa Ligii Angliei. După ce Arsenal a fost umilită de Sheffield Wednesday şi Chelsea a părăsit competiţia. Trupa lui Mourinho a fost eliminată de Stoke, după penalty-uri, scor 6-5.

Wallace, Joao și Hutchinson au marcat golurile ''bufnițelor'', într-un meci care a confirmat lipsa de succes a ''tunarilor'' în Cupa Ligii Angliei. În cei 19 ani de când se află la Arsenal, antrenorul Arsene Wenger nu a câștigat niciodată trofeul. Continuă însă sezonul mizerabil pentru Chelsea, echipa lui Jose Mourinho fiind eliminată de Stoke City la loviturile de departajare, cu 5-4, după ce reușise să trimită meciul în prelungiri. Tocmai vedeta Eden Hazard a ratat lovitura decisivă. Chelsea era deținătoarea trofeului. S-au mai calificat în sferturi Everton și Hull City.