Anji - Șerif Tiraspol 1-1. Rușii s-au calificat în primăvara Europa League

></p><p><strong>În direct la Digi Sport 1, într-un meci din grupa K, Anji şi-a asigurat calificarea în primăvara europeană, după ce a remizat cu moldovenii de la Şerif Tiraspol, scor 1-1. </strong></p><p>Gazdele au avut prima ocazie importantă abia pe finalul primei reprize, când Serderov nu a nimerit spaţiul porţii. La doar 8 minute după startul reprizei secunde, Şerif a reuşit să producă surpriza.</p><p>Centrarea lui Balima a fost transformată în gol de Isa. Egalitatea a fost restabilită repede chiar de un fost jucător al echipei din Tiraspol, Alexandru Epureanu.</p><p>Solomatin putea să o ducă pe Anji în avantaj, dar a ratat cu seninătate. În prelungiri, oaspeţii au rămas în 10, după eliminarea lui Ricardinho.</p><p>Chiar dacă au plecat cu un punct de pe terenul rusilor, moldovenii au ieşit din cărţile calificării. În clasament, Șerif are doar trei puncte.</p><p><span style=ECHIPELE

Anji (4-2-3-1): M. Kerzhakov - Agalarov, Adelaye, Ewerton, Grigalava - Akhmedov, Epureanu (58 Mkrtychan) - Sobolev (83 Eshchenko), Maksimov, Burmistrov - Serderov (57 Solomatin). Antrenor: G. Gazdhiev

Sheriff (4-1-4-1): Tomic - Balima, Samardzic, Metoua, Paye - Moyal - Ricardinho, Cadu, Stanojevic (76 Jhulliam), Henrique Luvanoor - Isa. Antrenor: V. Rusnac