Barca - Levante 5-1. Calificare în semifinale, cu o "dublă" a lui Alexis Sanchez

**VIDEO** Barca - Levante 5-1. Calificare în semifinale, cu o

Calificare fără emoții pentru Barcelona în semifinalele Cupei Spaniei. Trupa lui Gerardo Martino a eliminat-o pe Levante cu scorul general de 9-2, după 5-1 pe "Camp Nou", pe o ploaie sâcâitoare.

Dupa 4-1 în prima manșă, Barcelona a făcut scor cu Levante și în returul de pe Nou Camp din sferturile Cupei Spaniei. Catalanii s-au impus cu 5-1, chiar dacă oaspeții au sperat într-un miracol după autogolul lui Sergi Roberto (10).

Adriano a egalat cu o execuție superba (28), și chiar înainte de pauză căpitanul Puyol și-a adus echipa în avantaj (44). În doar trei minute din repriza secunda chilianul Alexis Sanchez a reușit o "dublă", cu concursul portarului advers, Javi Jimenez (50, 52).

Apoi Cesc Fabregas și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor (68) și a inchis tabela la 5-1. Trupa lui Gerardo Martino s-a calificat în semifinale și își va afla adversara joi seară, după confruntarea dintre Racing Santander și Real Sociedad, transmisă pe Digi Sport 1.

Barcelona (4-3-3): Pinto - Montoya, Bartra, Puyol, Adriano - Sergi Roberto, Song, Iniesta (46 Pedro) - Sanchez (78 Mascherano), Fabregas (69 Afellay), Tello. Antrenor: Gerardo Martino

Levante (4-2-3-1): Javi Jimenez - Nagore, Vyntra, Juanfran, Karabelas - El Adoua, Camarasa - Pedro Rios, Sergio Pinto (32 Nong), Ruben Garcia (72 Jordi Lopez) - Angel (59 Pallardo). Antrenor: Joaquin Caparros