Ultima etapă a Mondialului de X-Fighters a avut loc în Emiratele Arabe. Cine e marele câştigător

031 октября 2015

Zeci de piloţi din întreaga lume s-au duelat nu doar la viteză, dar şi la cele mai reuşite trucuri făcute în aer cu motocicleta în ultima etapă a Mondialului de X-Fighters.

Clinton Moore, din Australia, a câştigat competiţia care a avut loc în Emiratele Arabe Unite. El a obţinut a treia victorie din acest sezon şi a obţinut titlul mondial.

Australianul l-a învins pe francezul Thomas Pages, care s-a clasat pe doi. Podiumul a fost completat de un alt australian, Rob Adelberg.

Clinton Moore a încheiat sezonul cu 380 de puncte după cinci etape, asigurându-şi primul titlu mondial din carieră. Campionul de anul trecut, Thomas Pages a acumulat cu 75 de puncte mai puţine, clasându-se pe locul doi la general.

"A fost un vis de când eram copil să practic acest gen de motocross. Acum sunt aici şi totul e real. Mă gândesc acum că toată munca mea grea a dat roade şi mi-am îndeplinit visul. Aş dori să mulţumesc tuturor şi vreau acum să mă relaxez", a spus Moore.

În acest an au avut loc 5 etape în Mondialul de X-Fighters, competiţie la care au participat în total 21 de piloţi.