Manchester City a câştigat Cupa Ligii Angliei după o pauză de 38 de ani

02 марта 2014

Manchester City a câştigat Cupa Ligii Angliei după o pauză de 38 de ani! Echipa antrenată de Manuel Pellegrini a învins în finală formaţia Sunderland cu scorul de 3-1.

În meciul jucat pe stadionul Wembley din Londra, Manchester City s-a văzut condusă din minutul 10, după golul marcat de Fabio Borini. "Cetăţenii" au egalat în minutul 55, atunci când Yaya Toure a reuşit un gol fabulos în urma unui şut fenomenal de la 30 de metri.

Peste un minut, mijlocaşul lui City, Samir Nasri şi-a adus echipa în avantaj, iar în prelungiri, Jesus Navas a stabilit rezultatul final. Manchester City a câştigat Cupa Ligii Angliei pentru a treia oară în istoria clubului. De partea cealaltă, Sunderland a pierdut a doua finală a Cupei Ligii.