Euro 2016: MECI INCENDIAR! Germania a eliminat din competiție Italia după loviturile de departajare

03 июля 2016
Germania s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal. Nemții au eliminat din competiție reprezentativa Italiei după loviturile de departajare.
În partida de la Bordeaux, cele două selecțioante au marcat câte o dată în timpul regulamentar. Mesut Ozil a deschis scorul în minutul 65, însă Leonardo Bonucci a egalat peste 13 minute din penalty.
În cele două reprize de prelungiri nu s-a marcat, iar soarta calificării s-a decis la loviturile de departajare.
Germania a fost mai norocoasă la penalty-uri și s-a impus cu scorul de 6-5. Lovitura decisivă i-a aparținut fundașului Jonas Hector.
Germania a eliminat pentru prima dată de la un turneu final naționala Italiei. Nemții vor juca în semifinale la EURO-2016 cu învingătoarea meciului Franța - Islanda.