Islanda, SPULBERATĂ. Franța s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal

04 июля 2016
Naționala Franței s-a calificat fără probleme în semifinalele Campionatului European de fotbal. Selecționata pregătită de Didier Deschamps a eliminat debutanta competiției Islanda, învingând-o cu scorul 5-2.
Franța a început fenomenal partida jucată pe Stade de France, iar la pauză conducea deja cu 4-0. Golurile au fost marcate de Giroud, Pogba, Payer și Griezmann.
Islandezii au redus din diferență în minutul 56 prin Sightorsson, însă peste doar trei minute, Giroud a înscris golul cinci al gazdelor. Islanda, revelația acestui campionat european, a stabilit scorul final în minutul 84 prin Bjarnason.
Franța va juca în semifinale cu Germania, campioana mondială în exercițiu. Într-o altă semifinală, Portugalia va întâlni Țara Galilor.