VICTORIE pentru Moldova! Echipa naţională de fotbal pe plajă s-a impus cu 3-0 în faţa Angliei

04 сентября 2016

Echipa naţională de fotbal pe plajă a Republicii Moldova a obţinut prima victorie în preliminariile Campionatului Mondial din 2017. După înfrângerea cu 0-15 în partida cu Portugalia, elevii lui Vasile Arlet s-au impus cu 3-0 în faţa Angliei în cel de-al doilea lor meci din cadrul grupei B.
În prima repriză moldovenii au reuşit să înscrie de două ori. Autorii golurilor au fost Grigore Gojocaru şi căpitanul Andrei Negară. Rezultatul final a fost stabilit după pauză de Victor Iordachi, care a transformat superb o lovitură de pedeapsă.
Astăzi echipa noastră va întâlni-o pe cea a României. Turneul de calificare pentru Mondialul din 2017 se desfăşoară în oraşul italian Jesolo.
În meciul cu Anglia tricolorii au fost susţinuţi din tribune de câţiva suporteri, iar unul dintre ei a ţinut drapelul naţional.
Primele două clasate din fiecare grupă, alături de alte două echipe de pe locul trei cu cele mai bune linii de clasament se vor califica în faza play-off.