Tim Gajser şi-a asigurat titlul de campion mondial în cea mai prestigioasă clasă în motocross

04 сентября 2016
Tim Gajser şi-a asigurat titlul de campion mondial în cea mai prestigioasă clasă în motocross, MXGP. Sportivul sloven, în vârstă de 19 ani, a reuşit această performanţă chiar în primul sezon disputat în MXGP şi a devenit cel mai tânăr campion mondial în motocross.
Gajser s-a clasat pe locul doi în penultima etapă din 2016, disputată în oraşul american Charlotte. Eli Tomas din Stalele Unite s-a impus în ambele manşe şi a fost câştigătorul cursei, iar podiumul a fost completat de belgianul Jeremy Van Horebeek.
În clasamentul general Gajser are un avans de 90 de puncte în fața italianului Antonio Cairoli, care nu mai are şanse să-l detroneze de pe primul loc.
În clasa MX2 campion a devenit Jeffrey Herlings. Anul viitor motociclistul olandez va concura în clasa MXGP.
Ultima cursă a sezonului se va desfăşura tot în Statele Unite ale Americii, dar în oraşul San Bernardino din statul California.