Zaria Bălţi a spart gheaţa în Găgăuzia! Bălţenii au zdrobit codaşa clasamentului Saxan Ceadîr-Lunga cu 4-1

05 ноября 2016
Zaria Bălţi a întrerupt seria de 3 meciuri fără victorie în Divizia Naţională de fotbal. Bălţenii au zdrobit codaşa clasamentului Saxan Ceadîr-Lunga cu 4-1, chiar pe terenul acesteia într-un meci restanţă din etapa a şasea.
Zaria a început în forţă şi a înscris de două ori în primele 8 minute prin Alexandru Suvorov şi Igor Ţâgârlaş.
Până la pauză oaspeţii au condus cu 3-0 grație golului marcat de ucraineanul Oleg Ermak.
În repriza secundă echipele au înscris câte o dată. Alexandru Grosu a punctat pentru Zaria, iar Saxan a replicat prin golul ivorianului Christ Konan.
Într-o altă partidă Petrocub-Hânceşti a învins în deplasare formaţia Dinamo-Auto Tiraspol cu scorul de 1-0 în primul meci al etapei a 14-a.
Căpitanul oaspeţilor Vladimir Ambros a profitat de o gafă comisă de portarul Ghenadie Moşneaga şi a marcat singurul gol al întâlnirii.