Zimbru Chișinău s-a calificat în mod dramatic în turul doi preliminar al Ligii Europei

06 июля 2016
Zimbru Chișinău s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Europei! "Galben-verzii" au eliminat din competiție formația georgiană Cihura.

După ce a pierdut meciul tur de la Chișinău cu 0-1, Zimbru a fost condusă de două ori în partida din Georgia. Echipa pregătită de Flavius Stoican a egalat însă de fiecare dată prin Emerson și, respectiv, Jardan. Zimbru a dat lovitura în minutul 3 al prelungirilor și a marcat golul calificării prin același Emerson.

După cele două manșe scorul general a fost egal, 3-3, dar formaţia noastră a obținut calificarea datorită regulii golurilor marcate în deplasare.

Zimbru va juca în turul doi preliminar al Ligii Europei cu gruparea turcă Osmanlîspor. Meciul tur va avea loc pe 14 iulie la Chișinău, iar partida din manșa secundă este programată peste o săptămână, la Ankara.