Speranţa Nisporeni a obţinut o victorie dramatică în meciul cu Saxan Ceadîr-Lunga

06 августа 2016
Speranţa Nisporeni a obţinut o victorie dramatică în etapa a treia a Diviziei Naţionale de fotbal. Elevii lui Cristian Efros au învins pe teren propriu cu 2-1 formaţia Saxan Ceadîr-Lunga şi au înscris golul decisiv în al treilea minut de prelungiri.
Meciul nu a fost deloc unul uşor pentru Speranţa. Saxan a deschis scorul în minutul 19, când ivorianul Fofana a transformat un penalty.
Gazdele au restabilit echilibrul până la pauză graţie golului marcat de Sergiu Plătică.
Atacantul Speranţei Ion Pavlov a adus victoria echipei sale, la spartul târgului, deja în timpul de compensație.
Într-un alt meci al etapei a treia, Petrocub-Hânceşti s-a impus cu 3-1 în faţa lui Dinamo-Auto Tiraspol. Petrocub a rezolvat ecuația câștigătoarei încă din prima repriză, când a punctat de 3 ori prin Ştefan Burghiu, Vladimir Ambros şi Dan Taras.
Dinamo-Auto a reuşit doar să înscrie golul de onoare prin Alexandru Tofan în minutul 52.