JO 2016: Prima medalie de aur i-a revenit unei sportive din Statele Unite

06 августа 2016
La Jocurile Olimpice de la Rio se vor decerna 306 medalii de aur. Prima a fost deja decernată unei sportive din SUA. Primul aur de la Jocurile Olimpice de la Rio i-a revenit sportivei Virginia Thrasher.
Ea a câştigat cea mai strălucitoare medealie la tir sportiv, în proba de puşcă cu aer comprimat 10 metri, scrie libertatea.ro.
Virginia Thrasher (al cărui total a fost de 208 puncte ) a fost urmată pe podium de Du Li şi Yi Siling, ambele din China.
Disputa pentru aur a fost pe muchie de cuţit, Li adunând 207 puncte. Compatrioata sa nu a emis pretenţii pentru cea mai strălucitoare medalie, Siling având un punctaj de 185,4 puncte.
Așadar, de la prima competiție a fost un duel strâns între SUA și China, națiunile care, conform specialiștilor, sunt favorite să se impună în clasamentul general pe medalii.