Portugalia, UMILITĂ de Elveţia în preliminariile Campionatului Mondial din 2018

07 сентября 2016
Surpriză de proporții în preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Campioana europeană în exercițiu, Portugalia a fost învinsă în primul meci de Elveția.
Fără vedeta Cristiano Ronaldo, naționala lusitană s-a văzut condusă în minutul 24 după golul marcat de tânărul Breel Embolo. Gazdele și-au dublat avantajul peste doar șase minute prin Admir Mehmedi.
Nu a strălucit în primul joc din preliminarii nici finalista ultimului Campionat European, Franța. "Cocoșii galici" au obținut doar o remiză cu Belarus. Partida de la Borisov s-a încheiat fără goluri.
În grupa A, Suedia a terminat nedecis meciul de pe teren propriu cu reprezentativa Olandei, scor 1-1. Nordicii au deschis scorul în prima repriză prin Berg, însă batavii au egalat în minutul 67 prin Sneijder.
Nebunie totală într-o altă partidă din această grupă. Bulgaria învins greu Luxemburg cu 4-3, marcând golul victoriei în prelungiri.