Dacia Chișinău, eliminată din Liga Europei. Vicecampioana Moldovei a pierdut meciul retur cu Kapaz

08 июля 2016
Dacia Chișinău a fost eliminată din Liga Europei. Vicecampioana Moldovei a pierdut meciul retur cu formația azeră Kapaz din prima rundă preliminară. Lupii-galbeni au fost învinși cu 0-1 după ce partida din prima manșă s-a încheiat cu scorul de 0-0.
Singurul gol al partidei jucate la Speia a fost marcat de Dario în minutul 56.
Zaria Bălți la fel și-a încheiat evoluția în cupele europene. Deținătoarea Cupei Moldovei nu a reușit minunea după ce a pierdut meciul tur cu Videoton, scor 0-3, însă a fost aproape.
Zaria a învins formația maghiară cu 2-0, însă insuficient pentru calificare. Gruparea pregătită de Vlad Goian a început excepțional returul Videoton și a deschis scorul în minutul 9 prin Maxim Mihaliov. Gazdele și-au dublat avantajul peste 20 de minute după golul lui Gheorghe Boghiu.
Zaria mai avea nevoie de un gol pentru a egala scorul la general însă nu a mai reușit să marcheze până la final.
Astfel, Republica Moldova a rămas cu o reprezentantă în Liga Europei. În turul doi preliminar va evolua Zimbru Chișinău. Galben verzii vor întalni gruparea turcă Osmanlîspor.