Serena Williams a câştigat turneul de Mare Şlem! Tenismena s-a impus în faţa nemţoaicei Angelique Kerber

010 июля 2016
Tenismena americană Serena Williams a câştigat turneul de Mare Şlem de la Wimbledon! Numărul unu mondial în tenisul feminin, Serena s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3 în finală jucată în compania nemţoaicei Angelique Kerber.
Astfel, Williams a egalat-o pe nemțoaica Steffi Graf la numărul de turnee de Grand Slam adjudecate în carieră - 22. În urma succesului de la Wimbledon sportiva a primit două milioane de lire sterline şi două mii de puncte WTA.
Primul set al finalei fost unul echilibrat şi după 11 game-uri câştigate de concurente pe propriile servicii, Williams a făcut break-ul decisiv.
Actul secund a fost marcat de schimburi incredibile între cele două sportive.
Kerber a avut prima sa şansă de break în game-ul şapte al setului secund, dar Williams a servit doi aşi consecutivi şi a trecut peste un moment ce putea conta extrem de mult în economia partidei.
Apoi, americanca a făcut break-ul şi a câştigat setul, meciul și turneul printr-un game alb.