Supercupa rămâne la Tiraspol! Sheriff a câștigat cu 3-1 partida cu Zarea din Supercupa Moldovei

011 августа 2016
Sheriff a cucerit Supercupa Moldovei la fotbal. Campioana în exercițiu a învins la Tiraspol cu 3-1 deținătoarea cupei din sezonul trecut, Zaria Bălți.
Sheriff a ajuns în avantaj în minutul 16 prin golul marcat de Danijel Subotic, însă bălțenii au egalat peste 4 minute prin Igor Bugaiov.
Momentul-cheie al partidei s-a produs cu 20 de minute până la final. Bugaiov l-a lovit cu cotul în față pe Mateo Sușic și a văzut cartonașul roșu.
Sheriff a profitat perfect de superiotatea numerică. Inițial Subotic a realizat “dubla”, reușind să transforme un penalty acordat pentru hențul lui Maxim Mihaliov. Eugeniu Rebenja a fost cel care a închis tabela la doar un minut după apariția pe teren.
«Viespile» au câștigat Supercupa Moldovei pentru al doilea an la rând. Totodată, Sheriff a cucerit acest trofeu pentru a șaptea oară în istoria clubului.